OBVESTILO LASTNIKOM OZ. SPREHAJALCEM PSOV
Lastnike oziroma sprehajalce psov opozarjamo na nekaj temeljnih pravil, ki zagotavljajo dobro počutje vseh občanov:
- Zagotovite fizično varstvo vaših psov tako, da so med sprehodom na povodcih. Psi se ne smejo prosto sprehajati po ulicah naselja.
- Med sprehajanjem psa ste dolžni imeti pri sebi vrečke za odstranitev iztrebkov svojega psa ter ustrezen pribor. Pasje iztrebke je treba počistiti in jih odložiti v koše za ostale odpadke.
Pristojnost Policije in Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (uradni veterinarji)
Zakon o zaščiti živali (ZZŽiv, Uradni list RS, 38/2013, UPB-3, 21/18 – ZNOrg, 92/20 in 159/21) določa splošne zahteve za obvladovanje psov, da niso nevarni okolici. V drugem odstavku 11. člena zgoraj omenjeni zakon določa, da mora skrbnik živali z ustrezno vzgojo in šolanjem oziroma z drugimi ukrepi zagotoviti, da žival ni nevarna okolici. Nevaren pes je po definiciji Zakona o zaščiti živali pes, ki ogroža okolico zaradi svoje neobvladljivosti oziroma kaže napadalno vedenje do človeka ali pa pes, ki je ugriznil človeka oziroma žival. Pes postane nevaren, ko je bilo v uradnem postopku ugotovljeno, da je pes neobvladljiv in/ali kaže napadalno vedenje do človeka oziroma je bil ugriz evidentiran, dokazan in izvedeni vsi predpisani postopki. Tak pes dobi status nevarnega psa z odločbo uradnega veterinarja v upravnem postopku.
Pes, ki ima status nevarnega psa, mora biti fizično varovan v skladu z 12. členom Zakona o zaščiti živali, ki določa, da morajo skrbniki nevarnih psov zagotoviti fizično varstvo psov na enega izmed naslednjih načinov:
– da so psi na povodcu in opremljeni z nagobčnikom,
– da so zaprti v pesjaku ali objektu,
– da so v ograjenem prostoru z ograjo, visoko najmanj 1,8 m, ki je na vhodu označen z opozorilnim znakom.
Nevarnega psa ni dovoljeno zaupati v vodenje osebam, ki so mlajše od 16 let. Globa za opustitev fizičnega varstva nevarnega psa znaša za fizično osebo od 800 do 1200 EUR.
Pristojnosti Policije
Zakon o zaščiti živali v tretjem odstavku 11. člena določa, da morajo skrbniki psov zagotoviti fizično varstvo svojih psov tako, da jih imajo na javnem mestu na povodcu. Opustitev fizičnega varstva psa je prekršek, za katerega je zagrožena denarna kazen v višini od 200 do 400 EUR.
Pristojnost medobčinske inšpekcije
Odlok o javnem redu in miru v Občini Turnišče (Ur. list RS, št. 83/2012) določa, da je lastnik oziroma vodnik živali dolžan počistiti iztrebke. V ta namen je dolžan imeti s seboj ustrezen čistilni pribor in vrečko za pobiranje iztrebkov. Z globo 120 EUR se kaznuje posameznik, ki ne počisti iztrebkov.
Lastnikom in vodnikom živali ni dovoljeno živali voditi na otroška in športna igrišča, javne prireditve, ki jim niso namenjene in v javne prostore. Prepoved ne velja za živali, ki jih pri svojem delu uporabljajo pooblaščene osebe ali živali, ki se uporabljajo kot vodiči (npr. slepim osebam).
Medobčinski inšpektorat