Občni zbori na daljavo: kdo ga lahko priredi in kako?
Mesec marec je za društva izjemno pomemben, saj večina društev takrat izvede letne občne zbore ter seje drugih organov. Zato Regionalno stičišče nevladnih organizacij Pomurja LRF za Pomurje v sredo, 9. marca ob 16. uri, organizira brezplačno spletno delavnico na temo kako pravilno organizirati in izvesti občne zbore na daljavo.
Ker ni razglašena epidemija in so se sprostili nekateri ukrepi, morajo društva (v kolikor še vedno želijo izvesti občne zbore na daljavo) to možnost izvedbe urediti v svojem statutu oz. temeljnem aktu društva, prav tako se mandati zastopniku društva ter članom organov ne morejo (več) podaljšati avtomatično.
Letos je rok za oddajo letnih poročil za društva sicer podaljšan do 3. maj 2022. Za zavode in ustanove pri oddaji letnih poročil ni sprememb, rok ostaja 28. februar.
Za predstavnike nevladnih organizacij, ki so odgovorni za vodenje organov (občnih zborov, skupščin, nadzornih odborov, disciplinskih komisij, ipd.) bodo organizirali brezplačno spletno delavnico, kjer bodo izvedeli vse o pravilni izvedbi občnih zborov ter drugih sej organov na daljavo. Posebej jih želijo seznaniti kakšna pravila veljajo sedaj, ko ni več razglašena epidemija oz. kako pravilno urediti in pripraviti dokumentacijo (statute, vabila), da bo vse tako kot mora biti. Prav tako jim lahko pošljejo vsa vprašanja že vnaprej in bodo na delavnici prejeli odgovore.
Vsebina delavnice
- Kako veljavno izpeljati zbor članov na daljavo?
- Kaj je potrebno paziti pri organizaciji in izvedbi, katera pravila upoštevati?
- Kaj vse naj mora vsebovati vabilo?
- Kako zagotoviti razpravo in glasovanje?
- Ali lahko še vedno izvedemo sestanke organov društev in občne zbore članov na daljavo, tudi če tega naš temeljni akt (statut) ne ureja?
- Kako urediti možnost zbora članov in sestanke organov na daljavo?
- Kako je sedaj s podaljševanjem mandatov zastopnikom?
- Kaj smo se naučili v preteklem letu? Katere posebnosti naj bodo še urejene v temeljnih aktih za lažje upravljanje društva?
- DODATEK: Predstavitev različnih načinov glasovanja, vključno s predstavitvijo programa za tajno glasovanja Helios Voting
Termin
Sreda, 9.3.2022, od 16.00 do 18.00
Izvajalka
Delavnico bo vodila Petra Cilenšek, vodja pravne službe Centru nevladnih organizacij Slovenije in strokovnjakinja za zakonodajo ki se tiče nevladnega sektorja. Petra Cilenšek je v preteklih dveh letih vodila vse pomembne delavnice in pravne posvetovalnice o protikoronskih zakonih in ukrepih, relevantnih za nevladne organizacije.
Program za glasovanje Helios Voting bodo predstavili kolegi iz Stičišča Središča.
Prijava
Usposabljane je brezplačno za predstavnike nevladnih organizacij (društev, zavodov in ustanov) iz celotne Slovenije in bo potekalo preko zooma. Povezavo preko katere boste dostopali do dogodka na spletu boste prijavljeni prejeli na vaš e-naslov dan pred dogodkom. Število mest je omejeno, zato ne odlašajte s prijavo tukaj.
Brezplačno spletno usposabljanje organizira Regionalno stičišče nevladnih organizacij Pomurja v okviru Mreže regionalnih stičišč nevladnih organizacij ZaNVO, ki se sofinancira iz Sklada za NVO preko Ministrstva za javno upravo.
Kot del mreže ZaNVO nudimo podporno okolje nevladnim organizacijam v pomurski regiji, svoje regijsko stičišče poiščite na povezavi www.zanvo.org.